Szájsebészet

 A szájsebészeti eljárások közül a legismertebb talán a rettegett bölcsességfog-műtét. Ennek az eljárásnak a során a „benőtt”, előtörni nem tudó bölcsességfogat műtéti úton kell eltávolítani. A szájsebész szakorvos ilyenkor megnyítja az ínyt, kiveszi a bölcsességfogat és eltávolítja a hozzá tartozó, fájdalmat vagy kellemetlenséget okozó képleteket, majd a sebet varrattal zárja. 

A szájsebészeti eljárások ugyanolyanok, mint az egyéb, például esztétikai vagy belgyógyáaszati műtétek. Az eljárások általában állapotfelméréssel indulnak, amely után kezelési tervet készítünk. 

Elős lépésként elő kell készíteni a műtéti területet. Már ekkor szükség lehet arra, hogy gyulladáscsökkentő gyógyszerrel támogassuk a szervezetet esetleg valamilyen előkészítő eljárást végezzünk, hogy a műtét biztonságosan és fertőzésmentesen zajlódhasson le. 

A fogászati műtét steril környezetben zajlik. Rendelőmben az eljárások helyi érzéstelenítésben folynak. A műtétekkel szinte minden fogászati probléma kezelhető: eltávolítható és pótolható az elhalt csont, zárhatók a fogak kezelése során keletkezett, a száj- és orrüreget összektő üregek, kezelhetők az íny sérülései. 

A fogászati műtétek fontos része az utókezelés. Ez gyakran gyógyszerszedéssel, fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők alkalmazásával és rendszeres fertőtlenítéssel jár. A legtöbb esetben a műtét után varrtszedésre van szükség. Egyes eljárásokat nem lehet egyetlen üléssel kezelni, ilyenkor előfordulhat, hogy a kényelmes és esztétikus eredmény elérése érdekében további beavatkozásokra van szükség.